Historia Akademii

Kategoria: Doświadczenie i osiągnięcia
Utworzono: 13 grudzień 2015 Odsłony: 6189

Dolnobrzeska Akademia Tenisa Stołowego pierwotnie jako grupa treningowa została założona we wrześniu 1997 jako filia LKS ODRA Róben Głoska-Ksieginice. Na wskutek małej liczby chętnych do uprawiania wyczynowo tenisa stołowego w pobliskiej Głosce, Zarząd Klubu postanowił stworzyć nowy nabór chętnych w oddalonym o 2 km od Głoski - Brzegu Dolnym. Do tego przedsięwzięcia został oddelegowany Marek Chrabąszcz, który z zapałem zabrał się do tworzenia podstaw nowej grupy naborowej.

Początki grupy nie były łatwe. Perturbacje lokalowe z miejscowym klubem MKS Rokita spowodowały, że zostaliśmy odseparowani przez lokalne władze od dostępu do znacznej liczby dzieci z pobliskich osiedli. Zajęcia treningowe zostały ulokowane w oddalonej na uboczu sali gimnastycznej Zespołu Szkół Zawodowych. Wbrew obawom, to właśnie taka lokalizacja spowodowała, że otrzymaliśmy doskonałe warunki do prowadzenia profesjonalnych zajęć treningowych. Zajęcia treningowe początkowo odbywały się w formie zabawowej, gdyż do dyspozycji grupy był tylko jeden mocno zużyty stół. Z czasem stan liczebny grupy mocno się zwiększył. Pod koniec 1997 roku grupa liczyła już 15 osób. W pracy trenigowej zaczął udzielać się Władysław Chrabąszcz. Również polepszyła się baza sprzętowa. Pod koniec czerwca 1998 roku dysponowalismy 6 stołami i automatem do wyrzucania piłeczek.

Ciężka i wytężona praca zaczęła przynosić pierwsze efekty. Początkowe zwycięstwa w turniejach lokalnych szybko przerodziły się na medale mistrzostw Dolnego Śląska a potem i mistrzostw Polski. W 2000 roku drużyna w składzie O.Skrzypiec, A.Pańkowska, A.Jaworska zdobyła złoty medal mistrzostw Dolnego Śląska w drużynie a w maju 2001 roku nasze zawodniczki zdobyły pierwszy historyczny medal mistrzostw Polski młodziczek. Olga Skrzypiec i Anita Jaworska zdobyły wówczas srebrny medal w drużynie. Rok później Anita Jaworska zdobyła tytuł mistrzyni Polski w grze podwójnej w parze z Natalią Partyką z Gdańska. Natomiast drużyna w składzie Anna Żak, Anita Jaworska i Izabela Jaworska powtórzyły sukces sprzed roku, ponownie zdobywając srebrny medal w drużynie. Na pierwszy indywidualny tytuł mistrzyni Polski czekaliśmy do maja 2003 roku. Wówczas Anita Jaworska w Wałczu okazała sie najlepsza w kraju w kategorii młodziczek zaś Anna Żak zdobyła brązowy medal. Również w tym samym czasie drużyna młodziczek (A.Jaworska, A. Żak, I. Jaworska) uzyskała tytuł najlepszej drużyny w kraju. Łącznie z Wałcza powrócilismy z 5 medalami mistrzostw Polski.

Kolejne lata to pasmo sukcesów na arenie ogólnopolskiej. Ukoronowaniem ciężkiej pracy zawodniczek i zawodników Dolnobrzeskiej Szkółki był 2004 rok, gdzie podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Gnieźnie nasz klub, oparty wyłącznie na zawodnikach dolnobrzeskiej Szkółki, wygrał klasyfikacje klubową. Podobną sztukę udało się powtórzyć rok później w Tomaszowie Lubelskim, gdzie nasze zawodniczki zdobyły łącznie 5 medali i przy współudziale chłopców ze szkółki w Głosce ponownie wygrały klasyfikację klubową. Podczas tych zawodów tytuł indywidualnej mistrzyni Polski zdobyła Anna Żak zaś drużyna kadetek (A.Jaworska, A. Żak, I. Jaworska) ponownie okazała sie najlepsza w kraju.

Bardzo znamienna była zawarta w 2003 roku współpraca z Publicznym Gimnazjum nr 1 w Brzegu Dolnym. W wyniku tej współpracy została założona klasa sportowa o profilu tenis stołowy oparta na zawodnikach naszej Szkółki. Dzięki temu mieliśmy możliwość stworzenia codziennego dodatkowego drugiego treningu dla najlepszych zawodniczek i zawodników naszej grupy. Długo nie trzeba było czekać na efekty. Czterokrotnie z rzędu dolnobrzeskie Gimnazjum okazało się najlepszą szkołą w Polsce oraz sześciokrotnie najlepszą szkołą na Dolnym Śląsku. Szczytem pasma sukcesów dolnobrzeskiego Gimnazjum było zajęcie w 2006 roku 4. miejsca na mistrzostwach świata szkół w chińskim Szanghaju, gdzie w walce o medal ulegliśmy tylko reprezentacjom Chin i Tajwanu.

Historyczne wydarzenie miało miejsce w 2005 roku, gdy pierwszy zespół Odry wygrał rozgrywki II ligi i - po wygraniu baraży - awansował do I ligi. Jest to o tyle ważne, że wywalczone przez własne wychowanki: Olgę Skrzypiec, Anitę Jaworską, Annę Żak, Agnieszkę Pańkowską i Izabelę Jaworską. Niestety brak doświadczenia w rozgrywkach I-ligowych spowodował, ze nasz zespół po dwóch sezonach pożegnał się z tym szczeblem rozgrywek.

Na wskutek braku większego zainteresowania i współpracy ze strony LKS ODRA Głoska w lipcu 2007 roku opiekę nad dolnobrzeską Szkółką przejął MKS ROKITA Brzeg Dolny.

Również najlepsze zawodniczki i zawodnicy naszej Szkółki zaczęli zmieniać barwy klubowe, szukając klubów dających większe perspektywy rozwoju sportowego. W związku z tym praca trenerska skupiła się na najmłodszych adeptach, dążąc do odbudowania potęgi Szkółki w najmłodszych kategoriach wiekowych.

Pierwsze efekty tej pracy już widać, gdyż zawodniczki z herbem Brzegu Dolnego na piersi ponownie zdobywają medale mistrzostw Polski. W maju 2009 roku drużyna młodziczek (M.Chrabąszcz, Al.Jaworska, D. Wołowiec) zdobyła tytuł drużynowych mistrzyń Polski a para M.Chrabąszcz/Al.Jaworska zdobyła brązowy medal w grze podwójnej. Sukcesy te zostały powtórzone w maju 2010 roku, gdy nasze dziewczeta (Marta Chrabąszcz, Dominika Wołowiec) ponownie wywalczyły tytył drużynowego mistrza Polski młodziczek. Natomiast Marta Chrabąszcz w pieknym stylu zdobyła tytuł wicemistrzyni Polski młodziczek w grze pojedynczej a Dominika Wołowiec wywalczyła brązowy medal w tej samej konkurencji. Ponadto Marta Chrabąszcz zdobyła złoty medal w grze podwójnej młodziczek w parze z N.Bajor.

Rok 2011 to dalsze pasmo sukcesów naszych zawodniczek i zawodników. Srebrny medal MP kadetek w drużynie to potwierdzenie dominacji naszych kadetek (Ma. Chrabąszcz, D.Wołowiec) w Polsce.

Również w żakach nasi zawodnicy odnoszą sukcesy a potwierdzeniem tego jest srebrny medal zdobyty w 2012 roku przez Jakuba Witkowskiego podczas turnieju o puchar Przeglądu Sportowego.
Następne roczniki młodych i zdolnych zawodniczek i zawodników szlifują swoje umiejętności techniczne w Dolnobrzeskiej Szkółce. W 2014 roku następują kolejne sukcesy zawodniczek młodego pokolenia - brązowe medale Mistrzostw Polski zdobywają - Elżbieta Kwiatkowska w żaczkach oraz Agata Uchnast w kadetkach, zaś drużyna kadetek w składze A. Uchnast, U. Kwiatkowska plasuje się na 4 miejscu w Polsce.

Lata 2015-2017 to pasmo kolejnych sukcesów ogólnopolskich naszych zawodniczek. Wicemistrzostwo Polski Elżbiety Kwiatkowskiej w młodziczkach 2015 roku oraz srebrny medal pary deblowej E.Kwiatkowska/ Mi. Chrabąszcz pokazują, że rosną nam kolejne, doskonałe zawodniczki.

Rok później Elżbieta Kwiatkowska cieszy się mistrzostwem Polski w młodziczkach, zaś drużyna młodziczek (E.Kwiatkowska, Al. Wiśniewska) zdobywa brązowy medal.  Doskonale pod kątem zdobyczy medalowych zaprezentował nam się rok 2017, gdzie łącznie zdobyliśmy 5 medali mistrzostw Polski. Brązowy medal w grze pojedynczej młodziczek Aleksandry Wiśniewskiej otwiera żniwo medalowe tego sezonu.

Mistrzostwa Polski kadetek w 2017 roku to jedne z najbardziej udanych mistrzostw w historii Szkółki (4 medale).  Drużynowe Mistrzostwo Polski kadetek (E.Kwiatkowska, Mi. Chrabąszcz, N.Ossowska i J.Kolbusz) poparte brązowym medalem E. Kwiatkowskiej w mikscie i brązowym medalem Mileny Chrabąszcz w singlu oraz mistrzostwem Polski w grze pojedynczej Elżbiety Kwiatkowskiej są uwieńczeniem naszej pracy szkoleniowej w tym sezonie.  Do tego dochodzi  9 miejsce Elżbiety Kwiatkowskiej podczas mistrzostw Europy kadetek w portugalskim Guimaraes stanowi ukoronowanie pracy szkoleniowej w tym sezonie.

Rok 2018 to kolejne pasmo sukcesów. Trzy medale E.Kwiatkowskiej w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, 13 medali mistrzostw Dolnego Śląska oraz mistrzostwo Polski szkół gimnazjalnych są potwierdzeniem bardzo dobrej pracy sztabu trenerskiego Dolnobrzeskiej Szkółki

Już teraz rośnie nam kolejne pokolenie młodych adeptów tenisa stołowego. Do tych, co mogą w przyszłości nawiązywać do sukcesów swoich starszych koleżanek należy wymienić m. in.  Lilianę Przybył, Wiktorię Riwoń, Magdalenę Bojanowską, Anżelikę Sowa.

Złoty i brązowy medal Liliany Przybył w grze podwójnej z A. Guzik świadczą o wciąz rozwijającym się talenice tej zawodniczki.

Kolejne pokolenia naszych zawodników (lata 2020-2022) zaczynają dominować nie tylko na Dolnym Śląsku. Mamy aktualnie bardzo zmotywowaną grupę żaków i młodzików (M.Chrąchol, G.Pułecka, L. Smolarek, S.Sowa, J.Moliński), która już teraz zaczyna odnosić sukcesy w najmłodszych kategoriach wiekowych.

Nowa generacja młodych zawodniczek zaczyna się dobijać do czołówki Polski młodziczek. Marika Chrąchol, Gabi Pułecka i Lena Smolarek pokazują, że one też chcą zdobywać medale MP.  Srebrny medal drużynowych mistrzostw Polski młodziczek w 2022 i w 2023 roku oraz 3 miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży  kadetek świadczą o tym, że ich aspiracje nie są bezpodstawne.

Do tej pory wychowankowie Dolnobrzeskiej Akademii Tenisa Stołowego zdobyli łącznie 52 medale mistrzostw Polski (14 złotych, 13 srebrnych, 25 brązowe) oraz 318 medali mistrzostw Dolnego Śląska (86 złotych, 83 srebrne, 149 brązowych).

medaliści mistrzostw Polski wywodzący się z Dolnobrzeskiej Akademii Tenisa Stołowego

medaliści mistrzostw Dolnego Śląska wywodzący się z Dolnobrzeskiej Akademii Tenisa Stołowego

DLACZEGO MY

Jesteśmy rzetelni i konsekwentni w swych działaniach. Przekazujemy  najnowszą wiedzę związaną z nauczaniem tenisa stołowego na świecie w oparciu o trendy europejskie jak i azjatyckie

WYRÓŻNIA NAS

Przede wszystkim charakteryzuje nas pełen profesjonalizm. W naszej Szkółce pracują wybitni specjaliści, którzy nauczają  od wielu lat zarówno  dzieci jak i  dorosłych. Wiemy jak nauczać.

W NASZEJ AKADEMII

Jest zachowana proporcja pomiędzy nauczaniem praktycznym a teorią gry. Potrafimy przekazać teorię gry w tenisa stołowego na praktyczne nauczanie w treningu.

NASI ZAWODNICY

Zaliczają się do ścisłej czołówki Polski i Dolnego Śląska. Są medalistami Mistrzostw Polski i mistrzostw Europy. Wiemy jak nauczać tenis stołowy z sukcesem.